Arrestohet djali i El Chapos, anëtarët e kartelit rrethojnë policinë dhe “kallin luftën” në qytet

Në veri të Meksikës, pati përleshje të ashpra midis forcave të sigurisë dhe anëtarëve të kartelit të fuqishëm Sinaloa pas arrestimit të njërit prej drejtuesve të atij karteli, Ovidio Guzman Lopez,  i cili është biri i mbretit të drogës Hoakin “El Chapo” Guzman.


Anëtarët e armatosur rëndë të kartelit rrethuan forcat e sigurisë dhe i detyruan të lirojnë Guzman Lopezin, i cili akuzohet për trafik droge në Shtetet e Bashkuara, raporton Reuters, transmeton Reporteri.net.

Guzman Lope u kap gjatë një patrullimi rutinë në Culiacan. Ministri i Sigurimit, Alfonoso Durazo sqaroi se patrulla e policisë u rrethua shpejt nga njerëz të armatosur nga karteli dhe u mor vendim për tërheqjen e forcave të sigurisë për të mbrojtur jetën e tyre dhe për të shmangur dhunën e mëtejshme.

Guzman Lopez është djali i të famshmit El Chapo, i cili u dënua me burgim të përjetshëm në Shtetet e Bashkuara për trafik droge dhe shpëlarje parash. /Reporteri.net