Autobusi përplaset me kamionin, vdesin 13 persona

Trembëdhjetë persona u vranë dhe tetë të tjerë u plagosën dje (12 shtator) pasi një autobus pasagjerësh u përplas me një kamion në Algjerinë veriperëndimore.

Përplasja ndodhi në sitin Wed Hebaza në provincën Naama, tha Zyra Politike e Brendshme në një deklaratë të postuar në faqen zyrtare në Facebook.

Autobusi po udhëtonte midis qyteteve Sidi Bel Abes dhe Busemgun.

Një video e transmetuar nga disa media lokale tregon pjesën e përparme të shkatërruar të autobusi , ndërsa kamioni i përmbysur kishte rënë në rrugë.

Tetë të plagosurit u dërguan në një spital lokal.

Autoritetet policore kanë nisur hetimet për të përcaktuar shkakun e aksidentit, sipas agjencisë zyrtare të lajmeve APS.

Presidenti Abdelmajid Tebun shprehu “ngushëllimet për familjet” e viktimave dhe “urimet e tij për të plagosurit për një shërim të shpejtë”.

“Çfarë sprove e dhimbshme për Algjerinë të humbasë fëmijët e saj në aksidente fatale, siç është ai që i ndodhi Wen Hebaza në Naama,” shkroi presidenti algjerian në Twitter.

Rrugët e Algjerisë konsiderohen si një nga më të rrezikshmet në rajon. Shpejtësia me të cilën drejtojnë drejtuesit e makinave, përfshirë drejtuesit e transportit publik, është shkaku kryesor i aksidenteve rrugore në vend, sipas agjencisë qeveritare Komisioni Kombëtar i Sigurisë Rrugore.

Sidoqoftë, në vitin 2020, për shkak të kufizimeve të udhëtimit të vendosura për të luftuar pandeminë Covid-19, aksidentet rrugore u ulën me 13.16% në krahasim me vitin 2019, sipas kësaj agjencie qeveritare.

Algjeria regjistroi gati 19,000 aksidente rrugore në vitin 2020, të cilat vranë 2,844 njerëz, krahasuar me 22,507 aksidente që vranë 3,275 njerëz në vitin 2019.

Numri i aksidenteve rrugore të regjistruara në vitin 2020 ishte më i ulëti që nga viti 1970 dhe numri më i ulët i vdekjeve në rrugë që nga viti 1975, sipas Komisionit./oranews