Blinken niset për në Lindjen e Mesme, nxit bisedimet për paqe pas armëpushimit në Gaza

Sekretari i Shtetit Antony Blinken, po niset për në Lindjen e Mesme për të shtyrë izraelitët, palestinezët dhe akterët rajonalë për të bërë paqe pas armëpushimit të javës së kaluar në Gaza.


Presidenti Joe Biden ka njoftuar se  Blinken do të niset të hënën për një vizitë të shkurtër në Izrael, Bregun Perëndimor, Jordaninë dhe Egjiptin që do të jenë takimet në nivelin më të lartë të administratës së Bidenit për krizën që shpërtheu në fillim të këtij muaji, raporton Associated Press, transmeton Reporteri.net.

Në një deklaratë, Biden bëri të ditur se Blinken do të punojë me partnerë rajonalë për të bërë “përpjekjen e koordinuar ndërkombëtare dhe për të siguruar ndihmën e menjëhershme në Gaza”.

Blinken  të dielën tregoj se përpjekja për prapaskenën e udhëhequr nga Biden arriti një rezultat, duke siguruar armëpushim pas 11 ditëve.

“Presidenti Biden duke udhëhequr këtë përpjekje bëri gjykimin se ne mund të ishim më të efektshëm për ta bërë atë. Në fund të fundit, pas kësaj përpjekjeje intensive në të gjithë qeverinë, ne arritëm atje ku të gjithë dëshironin të ishin, e cila ishte për t’i dhënë fund dhunës”, deklaroi ai.

Ai gjithashtu shtoi se nuk është koha e duhur për një rifillim të menjëhershëm në negociatat midis të dy palëve por që mund të merren hapa – kryesisht iniciativa humanitare, për të riparuar dëmet nga sulmet ajrore izraelite në Gaza, të cilat shkaktuan dëme të konsiderueshme në infrastrukturën civile dhe vdekjet.

“Ne duhet të fillojmë të ndërtojmë përsëri në mënyra konkrete dhe të ofrojmë një shpresë të mirëfilltë, perspektivë dhe mundësi në jetën e njerëzve”, tha ai.