Britania e Madhe me masa të rrepta për parandalimin e shpërthimit të koronavirusit

Britain's Prime Minister Boris Johnson comes out to greet Croatia's Prime Minister Andrej Plenkovic outside the front door of 10 Downing Street in London on February 24, 2020 ahead of a meeting. (Photo by Tolga AKMEN / AFP) (Photo by TOLGA AKMEN/AFP via Getty Images)

Shifrat tronditëse që shkaktuan mbylljen e Britanisë si pasojë e koronavirusit.
Ministrat futën masa të reja pasi ekspertët paralajmëruan se 250,000 do të vdisnin nëse ata kishin ngecur me strategjinë e ‘kontrollit’


Më shumë se një e katërta e një milion njerëzve në Britani do të kishin vdekur nga koronavirusi nëse Boris Johnson nuk do të ndryshonte strategjinë e tij në orën e njëmbëdhjetë, sipas këshilltarëve të qeverisë, shkruan DailyMail – transmeton Reporteri.net.

Në një raport të rreptë, shkencëtarët paralajmëruan se rreth 250,000 njerëz do të vdisnin në Britani si rezultat i shpërthimit të koronavirusit nëse nuk merren masa më drakoniane për të mbrojtur popullsinë.

Ekipi i përgjigjes së Kolegjit Imperial Covid-19 – i cili ka këshilluar ministrat – tha se edhe me planet ‘distancimi shoqëror’ të përcaktuara nga Qeveria, sistemi shëndetësor do të ‘mbingarkohet shumë herë’.

Në raportin e tij të fundit, ai tha se e vetmja ‘strategji e vlefshme’ ishte një politikë kineze e ‘shtypjes’ e që përfshin distancimin shoqëror të të gjithë popullatës.

Në një kthesë dramatike, Boris Johnson dje pranoi se u kërkua ‘veprim drastik’ për të shuar përhapjen e koronavirusit vdekjeprurës i cili ka vrarë 55 dhe ka infektuar më shumë se 1.500 në të gjithë vendin.

Duke iu drejtuar kombit, Kryeministri njoftoi miliona të moshuar dhe më të prekurit do të duhet të ‘mbrohen’ nga kontakti shoqëror dhe të qëndrojnë në shtëpi për tre muaj nga kjo fundjavë.

Zyrtari kryesor mjekësor për Anglinë Chris Witty thotë se gara për të mposhtur pandemin e koronavirusit është një ‘maratonë dhe jo një sprint’. Profesor Witty është fotografuar kur mbërrin në Zyrën e Kabinetit në Whitehall të hënën

Masat e reja – përfshirë ndalimet për tubime sociale – mund të kenë nevojë të qëndrojnë në vend për rreth 18 muaj derisa të vihet në dispozicion një vaksinë, thanë studiuesit e Imperial College London.

Nëse nuk do të ishte ndërmarrë asnjë veprim kundër koronavirusit, do të ishte rrezik të prekte 510,000 jetë.

Sikur Qeveria të mbetej me strategjinë e tyre për të kontrolluar përhapjen me masa të kufizuara siç është izolimi në shtëpi për ata me simptoma, ky numër do të përgjysmohej afro në 260,000. Nëse futen masat më të rrepta të mundshme – përfshirë mbylljen e shkollave dhe karantinën e detyrueshme në shtëpi – numri i vdekjeve për një periudhë dy vjeçare do të bjerë nën 20,000, thanë shkencëtarët.

Profesor Neil Ferguson, autor kryesor i studimit, tha: ‘Në vend që të flasim për qindra mijëra vdekje, do të ketë akoma një ndikim të rëndësishëm shëndetësor për të cilin do të flasim. Shpresojmë, dhjetëra mijëra … mbase, në varësi të sa jemi në fillim, vetëm disa mijëra “.

Shkencëtarët theksuan se nuk do të ketë fund në shikimin e masave derisa të krijohet një vaksinë./Reporteri/