Dënime të ashpra me burgim për nëntë liderët separatistë të Katalonisë

Nëntë liderë separatistë katalanas janë pastruar nga rebelimi i dhunshëm në përpjekjen e dështuar për pavarësinë rajonale dy vjet më parë, por u shpallën fajtorë për krimet më të vogla të joshjes dhe keqpërdorimit të fondeve publike.


Ish-nënkryetari i rajonit, Oriol Junqueras u akuzua për joshje dhe keqpërdorim të fondeve publike nga gjykata supreme e Spanjës, dhe u dënua me 13 vjet burg. Atij i është ndaluar mbajtja e detyrës për 13 vjet, shkruan Gazeta Online “Reporteri.net”.

Ish ministri i jashtëm Katalanas Raül Romeva u dënua për të njëjtën vepër dhe u dënua me 12 vjet burg ndalim 12-vjeçar të mbajtjes së detyrës, bashkë me ish-zëdhënësin e qeverisë rajonale Jordi Turull dhe ish-ministrin i punës Dolors Bassa.

Carme Forcadell, ish-kryetari i parlamentit Katalanas, u dënua me 11 vjet e gjysmë burg, ndërsa ish-ministri i brendshëm katalunas Joaquim Forn dhe ish-ministri i territorit Josep Rull morën 10 vjet e gjysmë burgim secili.

Dy aktivistë pro-pavarësisë, Jordi Cuixart dhe Jordi Sànchez, u shpallën fajtorë për sulm dhe u dënuan me nëntë vjet.

Tre udhëheqës të tjerë të pavarësisë u shpallën fajtorë për mosbindje, ndalim për mbajtjen e detyrës si dhe gjobë.

Vendimi i së hënës, dhënë nga shtatë gjyqtarë në gjykatën supreme të Spanjës erdhi në përfundim pas katër muajsh dëgjimi të 422 dëshmitarëve dhe hetimeve të ngjarjeve që shkaktuan krizën më të rëndë politike të vendit, që pas vdekjes së gjeneralit Franco.

Junqueras iu përgjigj dënimit duke u bërë thirrje njerëzve të mos heqin dorë nga pavarësia Katalanase, përcjellë në shqip Reporteri.net.

“Ne do të kthehemi më të fortë dhe me besim edhe më shumë se kurrë,” tha ai.

Faleminderit të gjithëve, vazhdoni të luftoni sepse do të vazhdojmë të luftojmë përgjithmonë”.

Duke reaguar ndaj dënimeve, Presidenti i rrënuar rajonal Carles Puigdemont i përshkroi ato si “një zemërim”.

“Ka ardhur koha për të reaguar si kurrë më parë,” tha ai. “Për të ardhmen e fëmijëve tanë. Për demokracinë, për Evropën, për Kataloninë”.

Puigdemont, i cili udhëhoqi shtytjen për pavarësi rajonale, nuk ishte në mesin e atyre që u gjykua. Ai u largua nga Spanja për të shmangur arrestimin në fund të tetorit 2017 dhe po jeton në mërgim të vetë-imponuar në Belgjikë.

Në një komunikatë ‘Barcelona en Comú’, grupi i drejtuar nga kryetari i bashkisë së Barcelonës, Ada Colau, shprehu indinjatën për “dënimet e padrejta” dhe bëri thirrje për një përgjigje të bashkuar nga ana e organizatave politike dhe qytetarëve të Katalonisë.

Policia është vendosur në qendrat më të mëdha të udhëtimit të Katalonisë, me një numër të madh të oficerëve që patrullojnë në aeroportin e Barcelonës dhe stacionin hekurudhor Sants për të mbrojtur qytetin kundër çdo përpjekjeje për veprim të drejtpërdrejtë në përgjigje të dënimeve. Policia ishte gjithashtu në stacionin kryesor hekurudhor të Girona. /Reporteri.net – Përktheu: Rina Berisha/.