Dhjetëra alpinistë evakuohen nga Everesti për shkak të shpërthimit të Covid-19

Shpërthimi Covid-19 në kampin bazë të malit Everest ka bërë që dhjetëra alpinistë të evakuohen nga kampi. Kjo vjen pas zbulimit të rastit të parë të virusit në kamp.


Situata me sa duket është përkeqësuar, pasi njoftohet se ka mbi 30 alpinistë të cilët janë detyruar të evakuohen me helikopter.

Një alpinist britanik i cili u dërgua në një spital të Kathmandu ku edhe rezultoi pozitiv për Covid-19, ka thënë se masat e distancimit fizik nuk po zbatoheshin siç duhet në mal.

Ekspedita e planifikuar të zgjaste për dy muaj, u ndërpre kur Steve Harris u diagnostikua me Edemë Pulmonare në Lartë, një formë fatale e sëmundjes.

“Unë fillimisht u diagnostikova me HAPE në kamp dhe u dërgova më pas në Namche Pazar për t’u shëruar.’’

“Unë nuk u pyeta dhe as nuk mu ofrua të bëja një test për Covid-19. Pas katër ditësh në Namche, unë u dërgova me helikopter në spital në Kathmandu ku u testova dhe u konfirmova pozitiv për Covid-19 dhe pneumoni dhe kalova një javë në kujdes intensiv,’’ tha ai për DailyMail.

“Tashmë kam dal nga spitali, por jam ende duke qëndruar i izoluar në një hotel pasi jam akoma pozitiv për Covid-19,” tha Steve.

Ai shtoi se para evakuimit kishte fjalë se Covid-19 ishte përhapur në kamp, por asgjë nuk ishte konfirmuar.