Dita Botërore e Lirisë së Shtypit, 2018-ta një vit vdekjeprurës për gazetarët

Të paktën 95 gazetarë u vranë vitin e kaluar gjatë punës së tyre, sipas Federatës Ndërkombëtare të Gazetarëve (IFJ).


Numri i vdekjeve është më i lartë se në vitin 2017, por jo aq i lartë sa majat e regjistruara në vitet e mëparshme, kur konfliktet në Irak dhe Siri ishin ndezur, theksohet në mediat e huaja.

Numri më i madh i vdekjeve të mediave të regjistruara ishte 155 në vitin 2006.

Këto shifra përfshijnë të gjithë ata që punojnë në ndonjë kapacitet për një organizatë mediatike.

Një vrasje në vitin 2018 e cila tërhoqi vëmendjen globale ishte ajo e gazetarit të shquar të Arabisë Jamal Khashoggi.

Ai u vra tetorin e kaluar pas shkuarjes në konsullatën e përgjithshme të Arabisë Saudite në Turqi.

Ngjarja nxiti një krizë diplomatike midis dy vendeve dhe një kor të dënimit ndërkombëtar.

Dhe muajin e kaluar në Britaninë e Madhe, gazetari Lyra McKee vdiq në rrugët e Londonderry duke raportuar për një trazirë që kishte shpërthyer.

Një grup paramilitar iranian i Irlandës së Veriut pranoi përgjegjësinë për kryerjen e vrasjes, njofton Klan Kosova.

OKB-ja po thekson këtë vit rolin jetik të një shtypi të lirë për demokracinë, veçanërisht gjatë zgjedhjeve.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB Antonio Guterres thotë në një deklaratë se “asnjë demokraci nuk është e plotë pa qasje në informata transparente dhe të besueshme“.

Courtney Radsch, nga Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve, thotë se retorika kundër shtypit është bërë endemike në shumë vende, duke treguar veçanërisht në Filipine dhe SHBA.

Ajo beson se mediat sociale dhe interneti i shtohen çështjeve me të cilat përballen gazetarët.

“Ngacmimet online dhe kërcënimet e saj reale ndaj gazetarëve, veçanërisht grave, e kanë komplikuar ambientin tashmë sfidues”.