Erdogan: Kushdo që tenton ta sulmojë Stambollin, do të kthehet në arkivol

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan komentoi edhe një herë sulmin masiv në dy xhami të Zelandës së Re, nga supermacisti i bardhë, Brenton Tarrant  i cili  vrau 50 persona dhe la të plagosur shumë të tjerë. Këtë sulm, Erdogan e komentoi si një sulm të gjerë kundër Turqisë. 


Ai kërcënoi se do të kthejë në “arkivol” këdo që përpiqet ta marrrë Stambollin, transmeton Reporteri.net

Erdogan, i cili kërkon mbështetje për partinë e tij në  zgjedhjet lokale më 31 mars, thotë se sulmi ndaj Zelandës së Re është një provë e një ndjenje globale anti-muslimane.

“Ata po na testojnë nga  16.500 kilometra larg, nga Zelanda e Re, me mesazhet që ata po na dërgojnë nga atje. Ky nuk është një akt individual, ky është sulm i organizuar,” tha Erdogan pa sqarime të mëtejshme, raporton Reuters.

Ai tha se sulmuesi i armatosur kërcënoi personalisht Turqinë dhe presidentin dhe se kishte për synim të dëbonte turqit nga pjesa evropiane e Turqisë.

“Ne kemi qenë këtu për një mijë vjet dhe do të jemi deri në apokalips, nëse Perëndia ashtu vendos”, tha Erdogan në një tubim me rastin e Betejës së Galipolit në vitin 1915, kur ushtarët otoman i mposhtën forcat e udhëhequra nga britanikët, duke përfshirë trupat australiane dhe të Zelandës së Re, të cilët u përpoqën të zënë gadishullin, portën deri te Stambolli.

“Ju nuk do ta ktheni Stambollin në Konstandinopojë”, u shpreh  Erdogan, duke aluduar në emrin grek që qyteti mbajti ndërsa turqit nuk e fituan atë në vitin 1453. “Nipërit e mbesat tuaja erdhën këtu … dhe u kthyen në arkivol. Mos dyshoni se kjo do t’ju ndodhë”, u shpreh ai./Reporteri.net