Konfirmohen tri raste të reja të koronavirusit në Turqi

Autoritetet turke i kanë konfirmuar tri raste të reja të personave të infektuar me koronavirus, duke e çuar në pesë numrin e përgjithshëm të njerëzve të infektuar.


“Pas dy rasteve të para, i kemi konfirmuar tri raste të reja. Këta tre persona kanë pasur kontakte me dy të infektuarit e parë, sepse ishin nga e njëjta familje. Të gjitha pesë rastet janë drejtpërdrejt të lidhura me njëra-tjetrën”, tha ministri turk i shëndetësisë, Fahrettin Koca.

Turqia i ka ndërprerë fluturimet me 14 shtete si pjesë e masave për luftimin e përhapjes së koronavirusit, shkruan “Anadolu”.

Ministri i shëndetësisë tha se qytetarët turq që kthehen nga vendet e huaja do të jenë të detyruar që t’i marrin dy javë pushim nga puna dhe të vetizolohen. Kjo masë do hyjë në fuqi ditën e hënë.