May do të takohet me Merkel dhe Macron

Theresa May do të mbajë bisedimet në minutën e fundit të Brexit me krerët e Gjermanisë dhe Francës.


May do të takojë sot Angela Merkel në Berlin dhe më pas Emmanuel Macron në Paris, për t’iu kërkuar atyre të mbështesin kërkesën e saj për të vonuar Brexit përsëri deri më 30 qershor.

Kryeministrja do të jetë në një samit të jashtëzakonshëm të mërkurën, kur të 28 shtetet e BE-së do të votojnë për një zgjatje.
Britania e Madhe aktualisht është e detyruar të largohet nga BE në orën 23:00, të premten.

Deri më tani, deputetët kanë hedhur poshtë marrëveshjen e tërheqjes së Theresa May me liderët e tjerë evropianë.

Të hënën në mbrëmje, parlamenti miratoi një projektligj të sjellë nga deputeti i punës Yvette Cooper, i cili synon të detyrojë kryeministrin të kërkojë zgjatjen e Brexit – në vend që të largohet nga BE-ja pa një marrëveshje të premten, e cila është pozita e paracaktuar./KK/