Opozita e Venezuelës merr nën kontroll ndërtesat diplomatike në SHBA

Përfaqësuesit e opozitës në Venezuelë i kanë marrë nën kontroll tri prona diplomatike në Shtetet e Bashkuara.

Lajmin e ka bërë të ditur i dërguari i Guaidos të hënën, ndërkohë që opozita po tenton që ta largojë presidentin socialist, Nicolas Maduro.

Carlos Vecchio tha se opozita e ka marrë kontrollin e dy ndërtesave që i takojnë Ministrisë së Mbrojtjes së Venezuelës në Washington dhe një konsullate në New York. Ai shtoi që grupi pret që ta marrë kontrollin e ambasadës së Venezuelës në Washtingon në ditët në vijim.

Kjo lëvizje vjen pasi Guaido, president i Asamblesë Kombëtare që kontrollohet nga opozita, dhe i njohur si president nga shumica e vendeve perëndimore, përsëriti që zgjedhja e Maduros në maj të vitit 2018 ishte jolegjitime.

“Ne jemi duke i marrë këta hapa për t’i mbrojtur asetet e Venezuelës në këtë vend,” tha Vecchio nga njëra prej ndërtesave, pasi që e larguan fotografinë e Maduros në mur dhe e vendosën fotografinë e Guaidos, shkruan “TRT”, transmeton Reporteri.net