Pas sulmit, kryeministrja e Zelandës e falë xhumanë

Në Zelandë të Re është  falur xhumaja dhe  është mbajtur një heshtje dyminutëshe në ceremonitë që shënojnë bërjen një javë që nga sulmet në xhamitë në Christchurch.

Kryeministrja Jacinda Ardern u bashkua me mijëra qytetarë pranë xhamisë së Al-Noorit, një nga dy xhamitë që ishin pre e sulmit terrorist të premten e kaluar.

Imami Gamal Fouda, i cili drejton lutjet deklaroi se janë të goditur por nuk janë thyer, transmeton Gazeta Metro.

Pesëdhjetë njerëz u vranë dhe dhjetëra të tjerë u plagosën në sulmet terroriste të bëra nga Brenton Tarrant, një supremacist i vetëshpallur i bardhë, i cili tashmë është akuzuar për vrasje dhe pritet të përballet me akuza të mëtejshme.