Pasi humbi bastionin e fundit sirian, ISIS planifikon sulme të përgjakshme në Evropë

Një ditë pas disfatës së madhe ku militantët ISIS-it humbën edhe bastionin e fundit në Siri, xhihadistët e kësaj organizate raportohet se po planifikojnë sulme vetëvrasëse në Evropë, transmeton Reporteri.net


Fanatikët e ISIS-it thuhet se janë duke krijuar të ashtuquajturat “qelizat e gjumit”  – në Siri dhe në Perëndim me qëllimin e vetëm ‘për të vrarë armiqtë e Perëndisë’.

Sipas  disa teksteve të shkruara nga xhihadistët e ISIS-it dhe të publikuara nga mediat e huaja, ISIS synon të rekrutojë ‘sa më shumë vëllezër vetëvrasës’ që të jetë e mundur dhe po ashtu të mbledhë sa më shumë armë në dispozicion.

Planet e grupit terrorist janë zbuluar në një hard drive të lënë pas gjatë një beteje në shkretëtirën siriane, shkruan sot The Sunday Times.

Në letrat e publikuara, xhihadistët pohojnë se kanë aleatë “që duan të punojnë në zona shumë larg Shtetit Islamik” dhe të kryejnë sulme në Evropë. Në një letër nga një udhëheqës i ISIS-it thuhet: “Çdo person që përbën një kërcënim ndaj shtetit kalifat, duhet vetëm të na dërgoni foton e tij, vendin ku ai jeton dhe numrin e tij. ‘Pastaj prisni që ne t’ju dërgojmë videon e vrasjes së tij, me vullnetin e Perëndisë’.

ISIS-i më parë kishte marrë përgjegjësi për sulmin në Paris, në vitin 2015 dhe për sulme të tjera në Evropë gjatë vitit 2017.

Shefat e sigurimit në Evropë dhe SHBA kanë paralajmëruar se ISIS ende mbetet kërcënim, pavarësisht humbjes së kontrollit të enklavës së fundit në Siri./Reporteri.net