Seattle, katër të vdekur nga rrëzimi i vinçit në rrugë

Katër vetë u vranë dhe tre të tjerë u plagosën kur një vinç ndërtimi u rrëzua në qytetin amerikan të Seattle.


Makinat u shtypën kur vinçi ra nga një vend ndërtimi dhe u fut në një rrugë në lagjen South Union Union, tha Departamenti i Zjarrit i Seattle.

Ata që u vranë ishin dy punëtorë vinçi dhe dy shoferë në makina të ndara.

Një grua dhe foshnja e saj, dhe një burrë në të 20-at, u plagosën dhe u dërguan në spital, thanë zyrtarët.

Incidenti ndodhi të shtunën rreth orës 15:30 në orën lokale.

Dëshmitari Esther Nelson u tha Seattle Times-it se vinçi u shfaq i përgjysmuar gjatë erërave të forta.

“Gjysma e tij po fluturonte anash në ndërtesë, gjysma tjetër ra në rrugë, duke kaluar dy korsi trafiku”, tha ajo.

Ndërtesa që po ndërtohej u dëmtua rëndë.