SHBA mbetet e shqetësuar për tensionet Indi-Pakistan

Shtetet e Bashkuara mbeten të shqetësuara për tensionet Indija-Pakistan, pasi ushtarët e vendeve të armatosura bërthamore mbeten në gatishmëri gati tre javë pas ballafaqimit të tyre më të rrezikshëm në dekada, njoftoi një zyrtar i lartë i administratës amerikane të mërkurën, shkruan Reuters.

Zyrtari gjithashtu tregoi se administrata Trump nuk mendon se Pakistani ka goditur në mënyrë adekuate ekstremistët islamikë të cilët morën përgjegjësinë për një sulm me bombë ndaj forcave indiane të sigurisë që shkaktuan krizën e muajit të kaluar.

“Nëse ka një sulm terrorist shtesë pa Pakistanin që ka bërë një përpjekje të sinqertë të vazhdueshme ndaj këtyre grupeve, do të jetë jashtëzakonisht problematike për Pakistanin dhe do të shkaktonte një rivendosje në tensione”, tha zyrtari, i cili i informoi gazetarët në kushtet e anonimitetit.

Komentet e zyrtarëve theksuan pikëpamjen e administratës Trump se strehimi i grupeve ekstremiste nga Pakistani qëndron në zemër të rritjes së fundit të tensioneve.

Kriza shpërtheu me një bombë vetëvrasëse të 14 shkurtit në anën e Indisë të rajonit të kontestuar të Kashmirit që vrau 40 oficerë paraushtarakë dhe u mor nga Jaish-e-Mohammed, një grup militant që zyrtarët amerikanë akuzojnë se strehohet nga Pakistani. Islamabad mohon akuzat.