Talebanët qëllojnë me armë për të shpërndarë turmën protestuese në Kabul

Talebanët kanë qëlluar me armë për të shpërndarë turmën në një protestë të madhe në kryeqytetin afgan, Kabul.


Pamjet nga vendi i ngjarjes tregojnë njerëz që mundohen të ikin, përderisa të shtënat e forta të armëve dëgjohen në sfond.

Qindra protestues dolën në rrugë të martën për të kërkuar të drejtat e grave dhe për të denoncuar sundimin taliban.

Protestuesit gjithashtu brohoritën parulla kundër Pakistanit, pasi shumë besojnë se Pakistani fqinj mbështet talibanët, të cilat vendi i mohon.

Një videon e dërguar në BBC shihen luftëtarët talibanë duke qëlluar me armë në ajër, një veprim që grupi e ndaloi javën e kaluar pasi disa persona u raportuan të vrarë pas zjarrit festiv ajror, përcjell Klankosova.tv

Disa gazetarë, përfshirë ekipin e BBC-së, u penguan të xhironin në tubim dhe agjencia afgane e Tolo News raportoi se kameramani i saj u arrestua së bashku me disa punonjës të tjerë të mediave vendase dhe të huaja.

Gratë kanë protestuar javën e kaluar, por të martën thirrjeve të tyre iu bashkuan edhe burrat për barazi dhe siguri.

Demonstratat vijnë një ditë pasi udhëheqësi i luftëtarëve anti-talibanë, Ahmad Massoud, bëri thirrje për një kryengritje kombëtare nga civilët kundër militantëve.