Ushtria do të lejohet të hap zjarr ndaj protestuesve në Francë

Ushtarët francezë do lejohen të hapin zjarr mbi protestuesit ”jelek-verdhë”, nëse rrezikohen jetët e qytetarëve, në protestat që priten të mbahen këtë vikend.


Ky vendim tregon për krizën në vend për ligj dhe rend me të cilen po ballafaqohet Presidenti Emmanuel Macron. Protestat e kësaj lëvizje shoqërore po shkojnë duke u përshkallëzuar, shkruan Daily Mail.

Është konfirmuar se Ushtria e Francës do mbështesë mbi 5 mijë policë që do kenë për detyrë të ruajnë rendin në demonstratën e 19-të me rradhë të jelekverdhëve.

Policia ka bërë përleshje të ashpra me grupin protestues, duke përdorur gaz lotsjellës duke u munduar të qetësojë ata.

Por përkundër më shumë se 250 arrestimeve dhe dhjetëra lëndimeve serioze, skena të anarkisë ishin transmetuar anë e mbanë botës.

Gjenerali Leray nuk tregoi numrin e saktë të ushtarëve, por tregoi se ata janë të njësive të specializuara për anti-terrorizëm, dhe do kenë për detyrë të ruajnë ndërtesat publike.

Policia e Parisit tha sot se nuk do të lejohen protestat e Jelekëve të Verdha në Champs-Elysees nesër, një javë pasi qindra protestues anti-qeveritarë u trazuan dhe plaçkitën në sheshin ikonik të Parisit.

Protestuesit gjithashtu do të pengohen nga rrugët që rrethojnë Arc de Triomphe, në krye të rrugës, si dhe disa zona të afërta, duke përfshirë Pallatin Elysee presidenciale dhe Asamblenë Kombëtare, tha zyra e prefektit të Parisit.

Kryeministri Edouard Philippe gjithashtu njoftoi plane të hënën për të rritur gjobat për pjesëmarrjen në marshime të ndaluara.

Kundërshtarët e Macron kanë paralajmëruar se përzierja e ushtrisë në protesta civile do jetë e rrezikshme. Philippe Capon, nga sindikata policore e UNSA, tha: “Jam i shqetësuar se si do të reagojnë ata në rast të sulmit”.

Jelekverdhët filluan protesta javore në të gjithë Francën katër muaj më parë, fillimisht për shkak të rritjes së taksës së karburantit.

Lëvizja u përshkallëzua në një revoltë më të gjerë kundër institucionit të Parisit, duke bërë thirrje për z. Macron të japë dorëheqjen.

Forcat franceze të sigurisë përdorën një armë kimike ‘të fundit’ kundër tyre për herë të parë të shtunën.

Policia ka përdorur disa armë kontraverse kundër protestave deri më tani. që nga gazi lotsjellës deri tek plumbat e gomës, që kanë shkaktuar numër të madhe të të lënduarve. /Express/