Zaev jep lajmin: Serbia i dhuron Maqedonisë 40 mijë vaksina “Sputnik”

Kryeministri Zoran Zaev, ka bërë të ditur se Serbia do i dhurojë Maqedonisë dy dërgesa të tjera me vaksina. Në një deklaratë që ka bërë për mediat, Zaev ka thënë se Serbia do i dhurojë Serbisë 20 mijë vaksina “Sputnik”.


“Dëshiroj të falënderoj Serbinë, presidentin dhe Qeverinë për ndihmën e dhënë”, tha Zaev.

Po ashtu ai u ka bërë thirrje qytetarëve që të vaksinohen, duke thënë se vaksina ruse është e sigurt.

“Ju bëj thirrje qytetarëve që të vaksinohen në mënyrë që të përfundojë imunizimi dhe të dalim nga kjo pandemi”, tha Zaev.

Serbia disa javë më parë i dhuroi Maqedonisë dhe 8 mijë doza vaksine kundër Covid-19