×
 • Extra
 • Tech&Auto

  New York Times zbulon arsyen pse u bllokuan Facebook dhe Instagram

  Reporteri
  14 Mars 2019 | 19:59

  Të mërkurën, pothuaj në gjithë botën aplikacionet si Facebook dhe Instagram u bllokuan, duke lënë njerëzit të irrituar.


  Të shumtë ishin ata që pyesnin se çfarë dreqin po ndodh, por sot duket se është zbuluar arsyeja.

  Sipas një artikulli të New York Times, bllokimi ose rënia lidhet me një çështje që prokurori federal amerikan Michael LaForgia ka ngritur kundër rrjetit Social Facebook.

  Sipas New York Times, është ngritur një hetim kriminal pasi ka të dhëna se Facebook ka shitur detaje personale të përdoruesve ndaj kompanive gjigante si Apple, Google, Amazon dhe Microsoft, madje edhe ndaj kompanive që shesin armë apo ilaçe.

  Këto kompani përdorin të dhënat e më pas kontaktojnë me përdoruesit pa asnjë të drejtë duke i mbushur mendjen apo presionuar që të blejnë produktet.

  Për këtë arsye specialistë brenda rrjetit ndërhynë ndoshta për të fshirë në kohë rekord materiale komprometuese.

  Ende nuk ka të dhëna të sakta, por kujtojmë që një bllokim i tillë, që edhe WhatsApp u prek për pak orë, pra me tre aplikacione të bllokuara nuk para ka ndodhur. /Reporteri.net/.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!