×
 • Extra
 • Tech&Auto

  SpaceX humbi kontaktin me raketën tetë minuta pas lëshimit

  Reporteri
  18 Nëntor 2023 | 17:13

  SpaceX lëshoi ​​një raketë të madhe Starship, por humbi kontaktin me të pas tetë minutash fluturim.

  Pjesa e sipërme e raketës u nda me sukses nga përforcuesi i cili më pas shpërtheu dhe kontakti me raketën kryesore humbi.

  SpaceX, kompania e Elon Musk, e ka përshëndetur këtë si një sukses, megjithatë, pasi raketa ka fluturuar më tej që nga përpjekja e saj e parë e lëshimit në prill.

  Kompania planifikon të përdorë Starship për të dërguar njerëz dhe ngarkesa në Hënë dhe përfundimisht në Mars.

  Këtë herë raketa arriti në hapësirë, ndërsa në prill shpërtheu katër minuta pas ngritjes.

  Inxhinierët e SpaceX thonë se kanë bërë “më shumë se një mijë” ndryshime në sistemet e Starship pas përpjekjes së parë të dështuar.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!