Anton Quni, Gazmend Muhaxheri e Lutfi Haziri janë nënkryetarët e rinj të LDK-së

Është zgjedhur Kryesia e re e Lidhjes Demokratike të Kosovës.


Me propozim të kryetarit Lumir Abdixhiku dhe me miratim të Këshillit të Përgjithshëm, nënkryetarë të rinj të LDK-së janë zgjedhur Anton Quni, Gazmend Muhaxheri e Lutfi Haziri dhe Shqipe Mjekiqi.

Kuvendi i Përgjithshëm ka zgjedhur edhe kryesinë e re, emrat e të cilëve do të publikohen sot gjatë ditës.

LDK-ja të dielën e 14 marsit zgjodhi kryetarin e ri në Kuvendin e X zgjedhor të kësaj partie.

Lumir Abdixhiku mori 191 vota nga 328 delegatët e LDK-së që morën pjesë në votim, kundrejt Lutfi Hazirit dhe Besian Mustafës.

Abdixhiku është zotuar se do të fillojë reformën e brendshme në LDK në degët dhe nëndegët e partisë në nivel vendi.

Deputeti i zgjedhur i LDK-së, Lumir Abdixhiku poashtu ka deklaruar se para verës do të bëjnë publike edhe emrat e kandidatëve për kryetarë komunash për zgjedhjet lokale që do të mbahen në vjeshtë.