×
 • Lajme
 • Lajme / Gjykata Penale e Tiranës

  Arrestimi i ish-ushtarit të UÇK, gjykata vendos pro ekstradimit të Dritan Goxhajt

  Reporteri
  19 Shtator 2023 | 15:45

  Gjykata Penale e Tiranës vendosi “pro” kërkesës për ekstradimin e ish-ushtarit të UÇK-së, Dritan Goxhaj, duke i hapur rrugë gjykimit të tij në Hagë.

  Goxhaj dhe avokatët e tij kanë pretenduar se qoftë arrestimi, qoftë kërkesa për ekstradim janë të paligjshme.

  Kjo për shkak sepse nuk mundet që fillimisht të kërkohet ekstradimi në Kosovës dhe më pas të shkojë në Hagë.

  Sipas avokatëve publikimi i emrave në “Facebook” nuk është një shkelje ligji.

  Avokati i tij e ka cilësuar si një vendim politik. Për këtë është shprehur se brenda një afati 10 ditor, do t’i drejtohen Gjykatës së Apelit me Juridiksion të Përgjithshëm në Tiranë, për të rrëzuar vendimin e sotëm./Abcnews.al

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  Reporteri, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!