×
 • Lajme
 • Botë / Sulmi iranian

  Blinken: Vazhdojmë të mbështesim Izraelin, por nuk kërkojmë përshkallëzim

  Reporteri
  15 Prill 2024 | 17:28

  Sekretari i Shtetit Antony Blinken tha të hënën se SHBA-ja ka shpenzuar 36 orët e fundit “duke bashkërenduar një përgjigje diplomatike për të kërkuar parandalimin e përshkallëzimit” pas një sulmi hakmarrës iranian ndaj Izraelit këtë fundjavë, shkruan CNN, përcjell Reporteri.net.

  “Forca dhe mençuria duhet të jenënë anë të ndryshme në të njëjtën monedhë,” tha Blinken në një thirrje në dukje të nënkuptuar që Izraeli të ushtrojë përmbajtje në përgjigjen e tij.

  Blinken vuri në dukje se ai ka qenë në kontakt me homologët në rajon “dhe do të vazhdojë ta bëjë këtë në orët dhe ditët në vijim”.

  “Ne nuk kërkojmë përshkallëzim, por do të vazhdojmë të mbështesim mbrojtjen e Izraelit dhe të mbrojmë personelin tonë në rajon”, tha Blinken në komentet e tij të para publike për sulmin këtë fundjavë.

  Të dielën, Biden i tha kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu se SHBA nuk do të merrte pjesë në lëvizjet fyese kundër Iranit.

  Por, ai shtoi se “ajo që tregoi këtë fundjavë është se Izraeli nuk duhej dhe nuk duhet të mbrohet vetëm kur është viktimë e agresionit, viktimë e një sulmi”.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!