×
 • Lajme
 • Botë

  Çfarë është Gjykata Ndërkombëtare Penale dhe çfarë juridiksioni ka?

  Reporteri
  20 Maj 2024 | 15:54

  Gjykata Ndërkombëtare Penale është një gjykatë globale e përhershme e formuar në vitin 2002, e cila ka fuqinë të ndjekë penalisht individë dhe liderë për gjenocid, krime kundër njerëzimit dhe krime lufte.

  Gjykata nuk ka juridiksion retrospektiv – ajo mund të merret vetëm me krimet e kryera pas 1 korrikut 2002 kur Statuti i Romës, i cili themeloi gjykatën, hyri në fuqi.

  Ai është ratifikuar nga 124 vende. Izraeli dhe SHBA nuk e kanë ratifikuar traktatin.

  Gjykata nuk ka forcë të saj policore për të gjurmuar dhe arrestuar të dyshuarit. Ai mbështetet në shërbimet e policisë kombëtare për të bërë arrestime dhe për të kërkuar transferimin e tyre në Hagë.

  Avokati skocez Karim Khan u bë kryeprokurori i saj në 2021.

  Khan njoftoi sot se ka aplikuar për urdhërarrest për kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu dhe liderin e Hamasit në Gaza, Yahya Sinwar, për krime lufte.

  Tha se kishte arsye të arsyeshme për të besuar se të dy burrat mbanin përgjegjësi penale për krimet e luftës dhe krimet kundër njerëzimit nga të paktën 7 tetori 2023.

  Ministri izraelit i Mbrojtjes, Yoav Gallant dhe lideri politik i Hamasit, Ismail Haniyeh, shefi i tij ushtarak Mohammed Deif gjithashtu kërkohen për arrestim.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!