×
 • Lajme
 • Botë

  Historike, realizohet transmetimi i parë drejtpërdrejt nga planeti Mars

  Reporteri
  02 Qershor 2023 | 18:58

  Agjencia Evropiane e Hapësirës po transmeton në YouTube imazhet e para drejtpërdrejt nga Marsi.

  Gjatë një ore, imazhe të reja të Marsit priten rreth çdo 50 sekonda, sipas deklaratës nga agjencia. Përditësimet do të jenë gjithashtu të disponueshme në llogarinë e ESA-s në Twitter dhe hashtagun #MarsLIVE.

  Imazhet, të shpërndara në YouTube, llogarinë e ESA në Twitter dhe me #MarsLIVE, do të tregojnë planetin siç nuk është parë kurrë më parë, tha ESA.

  Ngjarja po feston 20 vjetorin e lëshimit të orbitës së agjencisë Mars Express – një mision për të marrë imazhe tredimensionale të sipërfaqes së planetit për ta parë atë në detaje më të plota.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2023. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!