×
 • Lajme
 • Botë

  Në ceremoninë ushtarake lamtumirëse, Angela Merkel ka një porosi për gjermanët

  Reporteri
  02 Dhjetor 2021 | 22:33

  Bundeswehr, forcat e armatosura federale të Gjermanisë, i dhanë lamtumirën Kancelares, Angela Merkel. “Grosser Zapfenstreich” është ceremonia më e lartë ushtarake për një civil.

  Në një ceremoni të mbajtur nën dritën e pishtarit, Bundeswehr, forcat e armatosura federale të Gjermanisë, i dhanë lamtumirën kancelares gjermane, Angela Merkel. Kjo lloj ceremonie është bërë jozyrtare për ministrat e mbrojtjes, presidentët dhe kancelarët.

  Në një fjalim të sinqertë dhe të shkurtër të enjten mbrëma, Merkel falënderoi gjermanët dhe u bëri thirrje atyre që t’i qasen jetës me “lehtësi” dhe të jenë optimistë për të ardhmen e vendit të tyre, raporton dw.

  “Gjashtëmbëdhjetë vjet si kancelare e Gjermanisë ishin plot ngjarje, shpesh shumë sfiduese – politikisht dhe si qenie njerëzore”, tha ajo.

  Krizat e shumta kanë treguar rëndësinë e bashkëpunimit ndërkombëtar në trajtimin e sfidave me të cilat përballet bota, tha ajo.

  “Do të doja t’ju inkurajoja në të ardhmen që ta shikojeni botën edhe nga këndvështrimi i njerëzve të tjerë”, tha Merkel.

  Ajo zgjodhi kompleksin Bendler Block të Ministrisë së Mbrojtjes për ceremoninë. Është një vend i shtresuar me histori. E ndërtuar si një zyrë për Marinën Perandorake Gjermane në vitin 1914, ajo u zgjerua nga nazistët dhe u bë selia e një grupi oficerësh gjermanë që u përpoqën të largonin Adolf Hitlerin nga pushteti më 20 korrik të vitit 1944. Udhëheqësit e komplotit u ekzekutuan në oborrin, ku sot qëndron një memorial për rezistencën gjermane. Që nga viti 1993, kompleksi ka shërbyer si seli dytësore e Ministrisë Federale Gjermane të Mbrojtjes.

  Merkel është vetëm kancelarja e tretë gjermane që nderohet me një ceremoni të tillë tatuazhesh ushtarake, “Zapfenstreich”. Helmut Kohl, kancelar kristian demokrat nga viti 1982 deri në 1998, ishte i pari.

  Që kur qeveria dhe parlamenti u zhvendosën nga Boni në Berlin në vitin 1999, ka qenë muzika, jo fjalimet, ato që mbahen mend më së miri. Muzika e luajtur nga banda ushtarake zgjidhet nga personi që nderohet dhe nuk duhet të jetë muzikë marshimi. Në vitet e fundit zyrtarët gjermanë kanë variuar nga xhazi në rock në kërkesat e tyre për muzikë.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2023. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!