×
 • Lajme
 • Botë / Video

  Pamje nga momenti kur Tajvani goditet nga tërmeti vdekjeprurës, ndërtesat bëhen gërmadha në pak sekonda

  Reporteri
  03 Prill 2024 | 8:33

  Katër persona janë konfirmuar të vdekur dhe më shumë se 50 janë plagosur pas një tërmeti me magnitudë 7.2 që goditi bregun lindor të Tajvanit, transmeton gazeta online Reporteri.net.

  Tërmeti – më i forti në 25 vjet në Tajvan –shkaktoi paralajmërime për cunami në ishull dhe në vendet fqinje, thanë zyrtarët e Sizmologjisë.

  Epiqendra e tërmetit, i cili goditi në orën 7:58 të mëngjesit me orën lokale, ndodhej rreth 18 km në jug të qytetit Hualien të Tajvanit, tha Shërbimi Gjeologjik i SHBA. USGS fillimisht mati tërmetin me magnitudë 7.4, megjithëse agjencia e monitorimit të Tajvanit e vlerësoi atë në 7.2.

  Shërbimet e trenave u pezulluan në të gjithë ishullin prej 23 milionë banorësh, siç ishte shërbimi i metrosë në Taipei, pas lëkundjeve të shumta të fuqishme që vazhduan një orë pas tërmetit fillestar.

  Në Okinawa të Japonisë, valët e para të vogla të cunamit kanë goditur brigjet e ishujve Miyako dhe Yaeyama. Kjo erdhi jo shumë kohë pasi agjencia Meteorologjike paralajmëroi se mund të ketë valë cunami deri në tre metra.

  Autoritetet kineze dolën me një deklaratë menjëherë pas tërmetit, duke thënë se ata ishin të gatshëm të ofronin ndihmë në rast fatkeqësie.

  Bregdeti lindor i Kinës shtrihet vetëm 180 km (111 milje) nga Tajvani.

  “Kontinenti është shumë i shqetësuar për situatën dhe shpreh simpatinë e sinqertë për bashkatdhetarët e Tajvanit të prekur nga fatkeqësia,” tha Zhu Fenglian, zëdhënës i Zyrës së Çështjeve të Tajvanit të Këshillit të Shtetit.

  Media shtetërore kineze gjithashtu ka raportuar gjerësisht për katastrofën.

  Kina dhe Tajvani kanë një marrëdhënie të tensionuar. Tajvani e sheh veten si një vend sovran, por Pekini e sheh atë si një provincë të shkëputur që përfundimisht do të jetë pjesë e vendit dhe nuk e ka përjashtuar përdorimin e forcës për ta arritur këtë.

  Tensionet janë konstante – në një orë pak para tërmetit, Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit kishte bërë një konferencë ditore duke vënë në dukje se 20 avionë ushtarakë kinezë kishin kaluar në zonën e saj të vetëshpallur të mbrojtjes ajrore në 24 orët e fundit. /Reporteri.net/

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!