×
 • Lajme
 • Botë / Lufta ruse

  Plani i padëshiruar i Ukrainës për rekrutim të ushtarëve

  Reporteri
  22 Shkurt 2024 | 20:26

  Kur ushtria ruse nisi pushtimin e plotë para dy vjetësh, burrat ukrainas nguteshin për në qendrat e rekrutimit, të gatshëm për të vdekur për atdhe, raporton Associated Press.

  Sot, dy vjet pas, Rusia kontrollon një të katërtën e Ukrainës dhe dy ushtritë janë bllokuar në vijën 1 mijë kilometrëshe të frontit. Shpirti për të luftuar është zbehur. Shumë burra ukrainas po shmangin luftën duke u fshehur nëpër shtëpi, apo duke korruptuar autoritetet që t’i heqin nga lista e luftës, përcjell gazeta online Reporteri.net.

  Në javën e fundit, parlamenti i Ukrainës është duke menduar të miratojë ligjin për rekrutimin e 400 mijë burrave.

  Këtë plan do ta bëjë duke ulur moshën për ushtri nga 27 në 25 vjeç.

  Mirëpo propozimi është i padëshiruar në Ukrainë dhe ka ngritur pyetjet nëse shteti mund të bindë mjaftueshëm qytetarë për të sakrifikuar jetët në luftën kundër Rusisë?

  Nëse nuk pranojnë të shkruhen për ushtri, a janë të gatshëm të pranojnë alternativën?

  Nën këtë projektligj, çdo individi që nuk përgjigjet ndaj thirrjeve, mund t’u ngrihen llogaritë bankare dhe nuk do të mund të udhëtojnë jashtë Ukrainës.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!