×
 • Lajme
 • Botë

  Senati francez e aprovon një projektligj që e bën abortin të drejtë kushtetuese

  Reporteri
  28 Shkurt 2024 | 22:30

  Senati i Francës e ka miratuar të mërkurën një projektligj për ta futur në Kushtetutë të drejtën e grave për të kryer abort, shkruan Radio Evropa e Lirë

  Vendimi i së mërkurës vjen pasi dhoma e ulët, Asambleja Kombëtare, e aprovoi këtë projektligj në janar.

  Projektligji tani do të dalë para ligjvënësve në një seancë të përbashkët në Parlamentin francez dhe pritet të miratohet nga shumica javën e ardhshme.

  Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, tha pas votimit se Qeveria e tij është e përkushtuar “ta bëjë ta pakthyeshme të drejtën e grave për të abortuar duke e mishëruar atë në Kushtetutë”.

  Ai tha në rrjetin social X se do ta thërrasë një seancë të përbashkët të Parlamentit për votimin përfundimtar të këtij projektligji të hënën.

  Qeveria e Macronit dëshiron që artikulli 34 i Kushtetutës të ndryshohet për të specifikuar se “ligji përcakton kushtet përmes të cilave ushtrohet liria e grave për të qenë në gjendje të kryejnë abort, e cila është e garantuar”.

  Asnjëra prej partive të mëdha politike në Francë, të cilat përfaqësohen në Parlamenti, nuk e ka vënë në dyshim të drejtën për abort, e cila nga viti 1975 nuk cilësohet krim.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!