×
 • Lajme
 • Botë

  Skandal në garën për kryeministër në Britani, një prej kandidatëve ua dërgonte gati mesazhet mbështetësve

  Reporteri
  05 Gusht 2022 | 22:50

  Në Britaninë e Madhe ndërkohë që po zhvillohet gara për kreun e ri të konservatorëve dhe njëkohësish edhe kryeministrin e ri të Britanisë, një skandal është zbuluar në lidhje me kandidatin Rishi Sunak.

  Si formë e kryerjes së fushatës së tij duket se Sunak ka zgjedhur një formë të mirë organizuar deri në detaje.

  Mediat raportojnë se personave që janë mbështetës të kandidaturës së tij, i ka vajtur një mesazh i gatshëm ku kërkohej të plotësohej emri, vendbanimi dhe arsyeja se përse e mbështesnin zotin Sunak.

  Gjithashtu mbështetësit kishin disa alternativa në lidhje me arsyen e mbështetjes, që përfshinte faktin që Sunak është i vetmi që mund të rindërtojë ekonominë, ka një plan për të mposhtur inflacionin dhe të mundë në zgjedhje laburistët.

  “Emri im është… dhe jam nga… Arsyeja e se përse mbështes Rishi Sunak është sepse …(shkruani një arsye), ose

  Alternativat e mundshme:

  -Ai është i vetmi kandidat që do të rindërtojë ekonominë tonë në mënyrë që të ulen taksat.

  – Është i vetmi kandidat që mund të mundë laburistët në zgjedhjet e përgjithshme

  -Ai mund të mbrojë Brexit dhe do të dëgjojë zërin e qytetarëve

  – Ai ka një plan për të mposhtur inflacionin”, shkruhet në mesazhin që ju dërgohet mbështetësve.

  Nga ana tjetër, ekipi i kundërshtares së tij, Liz Truss është treguar mjaft i ashpër me fushatën e ish-ministrit, pasi e kanë quajtur gjithçka të fabrikuar, të planifikuar dhe jo autentike.

  Ndërkohë mbështetësit e Sunak pretendojnë se e njëjta gjë po bëhet edhe nga mbështetësit e kandidates Truss.

  “Kam parë 12 mbështetës të zonjës Truss që të gjithë dërgonin të njëjtin mesazh mbështetjeje. Mbajeni hipokrizinë për vete”, u shpreh ai./Express

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2023. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!