×
 • Lajme
 • Botë

  Ushtria izraelite thotë se ka vrarë komandantin e Hamasit

  Reporteri
  03 Dhjetor 2023 | 15:58

  Forcat e Mbrojtjes së Izraelit dhe Agjencia Izraelite e Sigurisë thonë se kanë vrarë komandantin e Hamasit, Wessam Farhat, udhëheqësin e Batalionit Shejaiya.

  Komandanti ishte përgjegjës për vrasjen e gjashtë ushtarëve të IDF-së në luftën e Gazës 2014 dhe mori pjesë në planifikimin e sulmeve të 7 tetorit, thanë ushtria izraelite dhe ISA në një deklaratë të përbashkët të postuar në Telegram.

  Ata thanë se ai ishte pas sulmeve terroriste të cilat u vranë civilë izraelitë, duke përfshirë një fëmijë, raporton Sky News.

  Ai u “eliminua” nga avionët luftarakë të Forcave Ajrore izraelite të shtunën, tha Izraeli.

  “Që nga fillimi i luftës, IDF-ja dhe ISA kanë degraduar ndjeshëm aftësitë e Batalionit Shejaiya, duke përfshirë eliminimin e komandantëve të tyre të lartë dhe goditjen e infrastrukturës dhe armëve terroriste”, thuhet në deklaratë.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!