×
 • Lajme
 • Botë

  Zvicra vendos të ndalojë cigaret elektronike një-përdorimshe

  Reporteri
  13 Qershor 2024 | 21:16

  Dhoma e Përfaqësuesve e Zvicrës votoi në favor të një mocioni për ndalimin e shitjes së cigareve elektronike të mërkurën me 122 vota kundër 63 kundër dhe katër abstenime.

  Mocioni do të bëjë që qeveria të ndryshojë Aktin Federal për Produktet e Duhanit dhe Cigaret Elektronike, në mënyrë që të ashtuquajturat “bare puff” të mos ofrohen më për shitje në Zvicë.

  “Puff bars” janë tërheqës për të rinjtë për shkak të shijeve të tyre të shumta dhe ngjyrave të ndezura dhe për këtë arsye po bëhen gjithnjë e më popullore, tha parlamentari i Partisë së Gjelbër Christophe Clivaz, i cili parashtroi mocionin. Ai tha se në vitin 2022 tashmë ishin importuar 10 milionë njësi, shkruan albinfo.ch.

  Tutje u tha se këto produkte përfunduan në liqene ose livadhe dhe në kosh pas përdorimit, duke ndotur mjedisin dhe duke grumbulluar kosto në miliona. Clivaz theksoi gjithashtu aspektin shëndetësor, me ekspertët e parandalimit të alarmuar nga fakti se sa shpejt këto produkte krijojnë varësi dhe efektet shëndetësore të këtyre cigareve nuk janë hulumtuar mjaftueshëm.

  Ministrja e Brendshme, Elisabeth Baume-Schneider votoi kot kundër mocionit, të cilin Këshilli Federal, organi ekzekutiv i Zvicrës, e sheh si një ndalim të parakohshëm. Senati do të jetë i radhës që do të vendosë nëse do të ndalojë këto produkte.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!