×
 • Lajme
 • Lajme / Retorika serbe

  Dodik kërcënon me ndarje të Bosnjës

  Reporteri
  15 Prill 2024 | 23:27

  Presidenti i Republikës Serbe të Bosnjës, Miliard Dodik, ka kërcënuar të hënën me ndarje të territorit si kundërpërgjigje ndaj rezolutës për Srebrenicën, shkruan klix.ba.

  Dodik ka thënë se është krenar për koalicionin qeverisës, i cili, sipas tij, ka treguar vendosmërinë për t’u ndarë nga Bosnja, përcjell gazeta online Reporteri.net.

  “Me rezolutën për Srebrenicën, elita politike myslimane boshnjake shënoi një ‘autogol’ serioz për veten e tyre. Gjenocidi në Srebrenicë nuk do të ndodhte, nëse do të ndodhte, nuk do të kishte nevojë të ngrihej vazhdimisht kjo çështje. Gjykatat që vendosën, këto bindje u referohen individëve, jo njerëzve”, ka thënë Dodik.

  Lideri kundërthënës i Republikës Serbe, ka folur edhe për numrin e të vrarëve në gjenocidin e Srebrenicës. Ai ka deklaruar se “askund nuk gjendet numri i serbëve të vrarë”.

  “Në zonën e Srebrenicës nga viti 1992 deri në 1995, vdiqën 4100 myslimanë dhe nuk përmenden diku midis 2500 dhe 3500 serbë që u vranë atje. Gjenocidi është trillim që do të na copëtojë. Ata po përpiqen të na detyrojnë të qëndro, përveç faktit që ne baltë, Ata duan ta bëjnë Srebrenicën sinonim të gjenocidit dhe ende nuk dihet se sa njerëz kanë vdekur në të vërtetë”, ka thënë Dodik.

  Ai ka paraqitur planet për shkëputjen dhe ka deklaruar se “ndarja paqësore është zgjidhja e vetme për të gjithë popujt në Bosnjë e Hercegovinë”.

  “Republika Srpska është e qëndrueshme dhe e aftë të mbrohet nga të gjitha sulmet. Nuk do të ketë bisedime për pranimin e të ashtuquajturës rezolutë për Srebrenicën. Ndarja paqësore është zgjidhja e vetme për të gjithë popujt e BiH. KQZ-ja e BiH ka uzurpuar kompetenca që i përkasin Republikës në përputhje me Kushtetutën”, ka thënë Dodik në njoftimin e tij.

  Dodiku edhe javë më parë ka kërcënuar me shkëputje nëse miratohet rezoluta. Ai ka paralajmëruar tubim të madh në Banjallukë.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!