E mbijetuara e dhunës seksuale: Jam këtu të ndaj me ju dhimbjen që kam në shpirt

E mbijetuara e dhunës seksuale gjatë luftës së fundit në Kosovës, Shyhrete Tahiri – Sylejmani, ka dorëzuar sot kallëzim penal në Prokurorinë Speciale të Kosovës për të kërkuar drejtësi për atë që i ka ndodhur.


“Sot jam këtu të ndaj me ju dhembjen që kam në shpirt. Përfaqësoj të gjitha nënat, vëllezërit dhe bijat që ndjejnë atë dhembje që kanë. S’është e lehtë. Jam këtu të kërkoj drejtësi”, u shpreh ajo.

Kurse drejtoresha e Qendrës Kosovare Për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës (QKRMT), Feride Rushiti, kujtoi se si as 20 vjet pas luftës askush nuk është dënuar për krimet e luftës.

Ajo ftoi institucionet e vendit që ta kenë prioritet të tyre këtë çështje.

Shyhrete Tahiri që është nga Gjilani bëhet viktima e dytë pas Vasfije Krasniqit Goodman që kërkon publikisht të dënohen dhunuesit e saj.