×
 • Lajme
 • Lajme

  Mediat turke: Erdogan para Osmanit, “ashtu si Millosheviqi, besoj se edhe Netanyahu do të gjykohet e dënohet”

  Reporteri
  08 Dhjetor 2023 | 17:45

  Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë se beson që kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, do të dënohet e gjykohet sikurse kasapi i Ballkanit, Sllobodan Millosheviq.

  Këto komente, Erdogani i bëri gjatë një fjalimi në hapjen e aktivitetit “TRT World Forum 2023” që u mbajt në Stamboll, ku pjesëmarrëse ishte edhe presidentja Vjosa Osmani.

  “Këta janë terroristë si ndihmës të terrorizmit dhe do të gjykohen patjetër në Gjykatën e Drejtësisë në Hagës. Ashtu siç Millosheviqi u gjykua dhe u dënua, besoj se edhe Netanyahu dhe bashkëkryerësit e tij në fund do të gjykohen dhe dënohen”, tha Erdogani duke vazhduar:

  “Nëse nuk mund të parandalojmë mizorinë e Izraelit, askush në asnjë vend të botës nuk mund të ndihet i sigurt. Sepse Kutia e Pandorës tashmë është hapur”, raporton “Anadolu”.

  Në fjalën e tij, presidenti turk tha se vendi i tij është i gatshëm të marrë përgjegjësi për të parandaluar gjakderdhjen në Gaza.

  “Turqia është e gatshme të marrë përgjegjësi për të parandaluar gjakderdhjen, shkatërrimin e mëtejshëm”, tha Erdogani duke folur në lidhje me luftën që ndodh mes Izraelit dhe Hamasit, raporton Anadolu.

  “Sot e kuptojmë më mirë se institucionet ndërkombëtare që kanë për detyrë sigurimin e paqes dhe sigurisë globale, nuk kanë aftësi për zgjidhjen e problemeve”, shtoi ai.

  Presidenti turk përmendi edhe vrasjet e punonjësve të mediave në Gaza, duke thënë se numri i tyre ka shkuar në mbi 70.

  Ai më tej tha se Izraeli, “me gjithë barbarizmin e tij nuk mund të thyej vendosmërinë e banorëve të Gazës për rezistencë”. /TRT/

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!