Haxhi Avdyli: LDK po shndërrohet në një hije të zbehtë të PDK-së

Haxhi Avdyli, deputet i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje nga Lista Guxo

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Haxhi Avdyli, ka reaguar ndaj ish-partisë së tij për shkak se Lumir Abdixhiku s’i ka shkuar në takim kryeministrit Albin Kurti.

Avdyli ka thënë se ndjehet i zhgënjyer meqë sipas tij LDK-ja nga një parti shtetformuese po shndërrohet në një hije të zbehtë të PDK-së.

Reagimi i plotë:

Thekse nga qorrsokaku opozitar PDK-LDK:

-“S’jemi të informuar për dialog .

Duam transparencë”.

E kur ju thuhet ejani të takohemi dhe të ju informojmë në mënyrë transparente për çdo gjë.

Nuk shkojnë. Thjeshtë refuzojnë, nuk duan.

E zhurmën për mostransparencë e vazhdojnë paturpësisht e me ngulm.

E pastaj avazi vazhdon : – Kosova duhet të arrij marrëveshje sa më shpejt, Kosova duhet të pranoj asociacionin, ose të lëshoj udhë.

Tash a doni transparencë, a marrëveshje të shpejtë e të dëmshme, apo pak pushtet për të nënshkruar ato marrëveshje siq i bëtë në të kaluarën.

A doni një Kosovë të fortë e fitimtare në raport me Serbinë apo pushtet për vete edhe nëse Kosova humb në kompromise të dhimbshme .

Në tërë këtë vorbull të paqartë opozitare, më së shumti po më zhgënjen qëndrimi i pakuptimtë e kaq joparimor i LDK-së, dikur një parti institucionaliste e shtetëformuese. E tani çdo ditë e më shumë po shëndrrohet në një hije të zbehtë të PDK-së.