×
 • Lajme
 • Lajme

  Hykmete Bajrami: SBASHK ta pranoj ofertën prej 50 eurove dhe Qeveria mos të bëjë ndëshkime në paga

  Reporteri
  25 Shtator 2022 | 9:39

  Deputetja e LDK-së, Hykmete Bajrami ka dalë me një propozim për SBASHK-un dhe Qeverinë që të ndalet greva.

  Ajo i rekomandon SBASHK-ut të pranojë ofertën e Qeverisë për shtesën prej 50 euro, por kjo shtesë të vazhdojë deri më 31 dhjetor të këtij viti.

  Bajrami rekomandon që më 1 janar të vitit 2023, të fillojë implementimi i Ligjit të Pagat. Në rast se nuk hyn në fuqi ky ligj, Bajrami thotë që të planifikohet buxhet që shtesa prej 50 euro të vazhdojë deri në hyrjen në fuqi të këtij ligji.

  Ndërsa, nga Qeveria Bajrami kërkon që të mos zbatojë ndëshkime në paga, për muajin shtator.

  Postimi i plotë:

  PROPOZIM PËR SBASHK-un DHE QEVERINË

  Sot u bë një muaj që arsimi në vendin tonë është në grevë.

  Kemi humbë shumë, kemi humbë të gjithë.

  I rekomandoj SBASHK-ut që të rishikoj kërkesat kështu:

  – Të pranohet oferta e Qeverisë për shtesën 50 euro, por kjo shtesë të vazhdoj deri me 31.12.2022.

  – Me 01.01.2023 të filloj implementimi i Ligjit të Pagave. Në rast se Ligji i Pagave nuk hyn në fuqi, të planifikohet buxhet që shtesa prej 50 euro të vazhdoj deri në hyrjen në fuqi të këtij ligji.

  – Qeveria të mos zbatoj ndëshkime në paga, për muajin shtator.

  I rekomandoj Qeverisë t’i pranoj këto kërkesa.

  Shkollat dhe qerdhet të hapën të hënën.

  Hykmete N. Bajrami

  ish ministre e arsimit

  ish ministre e financave

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2023. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!