Kancelari gjerman në pjesën e parë të qershorit pritet të vizitojë Kosovën

Mediumi gjerman “Deutsche Welle” shkruan se kancelari gjerman, Olaf Scholz në fillim të muajit qershor pritet të vizitojë Kosovën.

Ky takim vjen një muaj pasi kancelari gjerman priti në zyrën e tij në Berlin, Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, përcjellë Gazeta Online Reporteri.net.

Fillimisht vizita e tij do të nisë me 10 qershor me Beogradin, e më pas edhe me vendet e tjera të rajonit, Prishtinën, Tiranën dhe Shkupin.

Ndryshe, tre javë më parë, Scholz priti në takim kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentin e Serbisë, Aleksadar Vuciq.

Pas takimit që pati me Kurtin, Scholz tha se njohja e pavarësisë së Kosovës nga Serbia është pjesë e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve midis këtyre dy vendeve.

Ai tha se marrëveshja e ardhshme Kosovë-Serbi do të ketë shumë detaje, por se do të përfshijë edhe njohjen reciproke.

“Objektivi i dialogut të Brukselit [midis Kosovës dhe Serbisë] është një marrëveshje gjithëpërfshirëse, e qëndrueshme, që u hap të dyja vendeve perspektivën e [anëtarësimit në] Bashkimin Evropian dhe kontribuon për stabilitetin rajonal”, tha Scholz./Reporteri.net/