LDK “all in”, Anton Quni i futet garës për Prizrenin

Anton Quni, njëra ndër figurat qendrore të LDK-së, është kandidati i kësaj partie për garën për kryetar të Prizrenit. Deputeti i kësaj partie, sot është zyrtarizuar si kandidat për ta marrë drejtimin e qytetit të dytë më të madh në Kosovë.


Me nënkryetarin e saj, LDK synon ta rikthejë pas një kohe shumë të gjatë Prizrenin, që tash udhëhiqet nga Mytaher Haskuka i LVV-së.

Para se ty hy garës për Prizrenin, Quni ishte ministër i Mbrojtjes gjatë Qeverisë Kurti I e Hoti, ndërsa që disa mandate e përfaqëson LDK-në në Kuvend.

Quni është ish-komandant i UÇK-së dhe me profesion ushtarak.

Së fundmi, Quni kishte probleme shëndetësore, të cilat pas një operacioni i ka tejkaluar.

Kujtojmë se që nga shpallja e pavarësisë më 17 shkurt 2008, LDK nuk e ka fituar Prizrenin në garë elektorale.