Mbi 15 mijë të infektuar me COVID-19 në Kosovë

Gjatë kësaj jave ka pas rënie të numrit të të infektuarve dhe të të vdekurve me virusin corona.


Megjithatë, ende vazhdon të ketë raste të reja pozitive me COVID-19, kështu gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 63 raste me këtë virus. Ndërkaq, që nga 13 marsi kur edhe janë paraqitur dy rastet e para me COVID-19 në Kosovë, numri i rasteve pozitive ka shkuar në 15 mijë e 333 nga 64 mijë e 230 persona sa u testuan gjithsej.

Derisa 12 mijë e 987 persona janë shëruar nga ky virus, janë edhe 616 të tjerë të cilët nuk arritën ta mposhtin virusin korona, duke ndërruar jetë.

Në të dhënat e Instituti Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) thuhet se janë 1 mijë e 730 raste aktive me COVID-19.

“Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 592 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 63 raste pozitive. Brenda 24 orëve nuk është raportuar asnjë rast i vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Numri total i rasteve pozitive është 15.333 raste nga 64.230 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 616 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 87 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 12.987 raste, kurse numri i rasteve aktive është 1.730”, thuhet në të dhënat e fundit të IKSHPK-së.