Petkoviq: Nga bisedimet e sotme do të varet takimi i radhës Vuçiq – Kurti

Drejtori i të ashtuquajturës zyre për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, ka thënë se atmosfera në Bruksel çdoherë është e pakëndshme, çor se delegacioni serb është atje për të luftuar për interesat e popullatës erbe në Kosovë dhe për t’u siguruar respektimi i marrëveshje të Brukselit.


Petkoviq para vizitës dyditore në Bruksel, ku ndër të tjera do të ketë edhe takim bilateral me zëvendëskryeministrin e Kosovës, Besnik Bislimi, ka thënë se Beogradi do të insistojë në formimin e Asociacionit të Komunave Serbe, në temën e të zhdukurve, në gjyqësinë ku do të përmendet rasti i dënimit me burgim të deputetit Ivan Todosijeviq, më pas do të flas për çështjet e energjetikës dhe po ashtu për lirinë e lëvizjes.

Petkoviq ka folur për Tanjugun, para takimit të sotëm me emisarin special të BE-së për dialogun Miroslav Lajçak.

“Nëse duam të ecim para, të zhvillohemi ekonomikisht dhe në çdo aspekt tjetër, Beogradi., Prishtina dhe vendet në rajon, duhet të bashkëpunojnë. Kjo është e rëndësishme që në Bruksel të flasim sepse nuk mund t’i zgjidhim të gjitha temat kryesore dhe të rëndësishme mund të zgjidhim këtu, e për këtë po insistojmë në dialog”, tha Petkoviq.

Ai ka shtuar se në nga takimi me delegacionin e Kosovës sot e nesër do të varet edhe raundi i tjetër i dialogut në nivel të krerëve të shtetit, mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Ai ka thënë se në këtë takim do të shihet se sa është Kosova e gatshme për të ecur tutje në dialogun Kosovë – Serbi të ndihmuar nga BE-ja.

“Serbia është ajo që po insiston në dialog dhe ka qasje konstruktive dhe se është gjithmonë e gatshme për këtë”, ka thënë Petkoviq.

“Ne po kërkojmë vetëm zbatimin e marrëveshjeve të dakorduara në Bruksel. Kemi respektuar çdo marrëveshje nga ana e jonë”, ka thënë Petkoviq.

Sa i përket temës së të zhdukurve, ai ka thënë se Serbia po insiston në këtë çështje, ndërsa ka thënë se Beogradi ka dëshmi se ka njerëz të varrosur në Prishtinë dhe po kërkohet zhvarrosja e tyre.

“Ne ende jemi duke kërkuar dhe këmbëngulur që të gjenden 1639 njerëz, dhe kjo është arsyeja pse ne bisedojmë, se kjo nuk është çështje politike, por në pyetje njerëzore që veçanërisht rëndon marrëdhëniet Beograd – Prishtinë. Në u kërkojmë Prishtinës të bëjë atë që bëmë ne në qendër të Serbisë”, ka thënë Petkoviq.

Ai ka shtuar se që kur Albin Kurti ka ardhur në krye të Qeverisë në Kosovë, janë rritur incidentet mbi komunitetin serb.

“Ne gjithashtu do të ngremë çështjen e të gjitha incidenteve në komunitetet serbe në Kosovë dhe Metohi, të cilat janë shtuar nga ardhja e Albin Kurtit në pushtet. Ne jemi mbi 93 incidente, sulme mbi pronën tonë, fëmijët tanë. Kjo duhet të ndalet”, tha Petkoviq, që ka falënderuar Lajçakun që po bën përpjekje për vazhdim të dialogut.

Petkoviq ka thënë po ashtu se po u ndalohet hyrja në Kosovë, sportistëve serbë, gazetarëve, zyrtarëve dhe se po shkelet marrëveshja.

Ndërkohë ka përmendur edhe rastin e serbes Dragica Gashiq, që është rikthyer në Gjakovë për të jetuar.