×
 • Lajme
 • Lajme / Mbledhja e 172-të

  Qeveria shtynë për vitin 2024 miratimin e Kodit Civil

  Reporteri
  03 Dhjetor 2023 | 12:12

  Në mbledhjen e saj të 172-të, Qeveria e Kosovës ka ndryshuar programin legjislativ për vitin 2023. Ajo ka bartur për vitin tjetër 21 projektligje të planifikuara për këtë vit, ka tërhequr një projektligj për këtë vit si dhe u ka ndryshuar afatin e miratimit 20 projektligjeve, përderisa ka shtuar edhe dy projektligje për miratim.

  Në mesin e projektligjeve të bartura është edhe ai i Kodit Civil të Kosovës. Në fjalën e tij, kryeministri i Kosovës Albin Kurti nuk përmendi ndonjë arsyetim të qartë se cilat janë shkaqet e shtyrjes së miratimit të Kodit Civil. Ai tha se për shkak të planifikimit më të mirë duhet shqyrtuar dhe miratuar vitin e ardhshëm 21 projektligjet e shtyra, raporton “Betimi për Drejtësi”.

  “Ky vit ashtu si edhe ai paraprak ka shënuar miratimin e një numri rekord projektligjesh pasi që pothuajse çdo fushë e menagjuar nga autoriteti qendror ishte në nevojë të inicimit të reformës që do të siguronte zhvillim dhe mbarësi si për qytetarin e republikës ashtu edhe për institucionet shtetërore”, tha Kurti.

  Për herë të parë, Kodi Civil ishte proceduar për miratim në vitin 2022 por që ai nuk ishte miratuar nga ana e Kuvendit të Kosovës me 16 mars 2022. Përkundër sigurimit të kuorumit për këtë projektligj, ai kishte marrë vetëm 28 vota për, ndërsa 29 kundër dhe 4 abstenime. Në seancë ishin të pranishëm edhe 16 deputetë të pranishëm por ata nuk morën pjesë fare në votim. Në procesin e votimit nuk kishte marrë pjesë deputetët e opozitës.

  Projektligji ishte kundërshtuar kryesisht nga disa deputetë të grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje. Disa prej tyre kishin përmendur edhe gjuhë jo të përshtatshme, gjuhë të cilën e kishte kritikuar në po të njëjtën seancë edhe kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca.

  Pasi që nuk kishte kaluar projektligji, shtatë muaj më pas, Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu kishte thënë se shumë shpejt do të ri-procedohet për votim në Kuvendin, Projekt Kodi Civil. Sipas saj, kësaj radhe ky kod do të kalojë.

  “Projektkodin Civil shumë shpejt do ta procedojmë në Kuvend, dhe kësaj radhe do të kalojë në Kuvend sepse është një dokument i rëndësishëm”, kishte thënë Haxhiu.

  Edhe shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, duke folur për sesionin pranveror të Kuvendit për vitin 2022 kishte thënë se Kodi Civil do të trajtohen në sesionin vjeshtor (2022) të Kuvendit të Kosovës.

  Përkundër shpejtësisë së premtuar, Projektkodi Civil ishte planifikuar të miratohej në Qeveri me 30 qershor 2023, por i njëjti nuk ishte miratuar sipas planifikimeve.

  Në mbledhjen e mbajtur me 8 nëntor 2023, Qeveria ndryshoi programin legjislativ për këtë vit me ç’rast hoqi nga planifikimi i miratimit këtë projektkod.

  Projekt Kodin Civil e kishte përkrahur Ambasadori Amerikan Jeffrey Hovenier, sipas të cilit ky kod është i nevojshëm sepse Kosova ka nevojë për kod të shekullit XXI.

  Në lidhje me hezitimin e deputetëve për ta miratuar këtë kod, në një intervistë për emisionin “Tempus”, Lisa A. Johnson, Zëvendës Ndihmës Sekretare e Shtetit për Çështjet Ndërkombëtare të Narkotikëve dhe Zbatimit të Ligjit kishte thënë se Kushtetuta e Kosovës anon për çështjen e martesave të të njëjtës gjini. /Repoteri.net/

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!