×
 • Lajme
 • Lajme / Ambasadori gjerman kërkon zbatimin e marrëveshjeve

  Rohde: Është shumë e rëndësishme “që të arrihet një momentum në bisedimet me Serbinë”

  Reporteri
  20 Nëntor 2023 | 11:12
  Jorn Rohde, ambasador i Gjermanisë në Kosovë

  Sot në Komisionin për Integrim Evropian, ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka bërë thirrje që Kosova të bëjë më shumë përpjekje për zbatimin e marrëveshjeve të arritura deri tash me Serbinë, transmeton Reporteri.net.

  Sipas Rohde, është shumë e rëndësishme “që të arrihet një momentum në bisedimet me Serbinë”.

  “Gjermania i ka ofruar asistencë të madhe shtetit të Kosovës në arritjen e reformave. Kosova ka mbetur e përkushtuar në dialogun e lehtësuar nga BE-ja, por duhet akoma përpjekje për zbatimin e marrëveshjeve të arritura. Raporti për Kosovën duhet të shihet që të na kujtojë të gjithëve se cilat reforma duhet të bëhen që Kosova të avancojë në qëllimin e saj që të bëhet anëtare e BE-së. Reformat nuk duhet bërë vetëm nga Qeveria, por edhe nga Kuvendi”, tha Rohde gjatë takimit në Komisionin për Integrim Evropian.

  Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde, foli për mungesën e bashkëpunimit pozitë e opozitë, me ç’rast tha se si shkak i mosvotimit të Marrëveshjeve Ndërkombëtare, Kosova i humb 400 milionë euro.

  Bislimi i kërkon Bashkimit Evropian “t’i heqë sa më shpejtë masat sanksionuese” ndaj Kosovës

  Ambasadori gjerman tha po ashtu se sfiduese për Kosovën mbetet lufta ndaj korrupsionit, reforma e administratës publike dhe sundimi i ligjit.

   

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!