Rrahja mes shqiptarëve në aeroplan vazhdoi edhe në parkingun e aeroportit, arrestohen dy persona

Të shtunën pasdite, në një aeroplan të mërgimtarëve që po kthehej nga Kosova për në Zvicër ka ndodhur një rrahje.


Në një video që qarkullon në rrjetet sociale, mund të shihen rrahjet dhe të dëgjohen britmat e fëmijëve dhe grave. Zhurma vazhdoi pas zbarkimit në Basel-Mulhouse.

Policia e aeroportit konfirmoi incidentin për gazetën zvicerane “Blick”. Dy burra u arrestuan, kjo pas një konfrontimi mes dy familjeve gjithashtu ndodhi në një parking në vendin e aeroportit. Policia franceze përgjegjëse për zonën u përpoq të ndërmjetësonte.

Gratë gjithashtu kishin ndërhyrë në mosmarrëveshje dhe oficerët me uniformë ndërhynë me arrestime, tha zëdhënësi i policisë.

Policia e kantonit të Bazelit është në dijeni të incidentit, por kjo është përgjegjësi e autoriteteve kompetente franceze.