×
 • Lajme
 • Lajme

  Sarrazin: S’pranojmë “Republika Srpska” në Kosovë

  Reporteri
  01 Tetor 2022 | 11:46
  Emisari gjerman për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin

  I dërguari special i qeverisë Federale Gjermane për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, ka thënë se në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë është e rëndësishme të mos ketë tabu.

  I pyetur lidhur me çështjen e Asosaciaonit të Komunave Serbe, Sarrazin tha se Kosova nuk duhet të ketë frikë nga ky diskutim.

  Diplomati i lartë gjerman u shpreh se skenari më i keq në këtë rast është krijimi i një ‘Republika Srpska’ të re, gjë që siç tha ai, nuk do të pranohet.

  “Nga ana tjetër, është gjithashtu e qartë se skenari më i keq ndonjëherë është i gabuar. Mund të jetë krijimi i një Republika Srpska të re, gjë që nuk është në interesin e askujt. Ne nuk do ta pranojmë një rezultat të tillë. Unë mendoj se shumica e popullit të Kosovës, asnjë politikan i Kosovës nuk do të pranojë këtë gjë. Pra, është gjithashtu e qartë se nuk duhet të keni shumë frikë nga ky diskutim. Se duket sikur ka më shumë frikë që të mos behet ky diskutim. Është shumë e vështirë politikisht, siç dhe tema e njohjes sigurisht shumë e vështirë në Serbi. Por mendoj se kjo gjë nuk do të përfundojë mirë, nëse nuk fillojmë të prekim edhe çështje të vështira dhe gjithashtu të rrisim ndërgjegjësimin në shoqëri se: po, sigurisht që do të përballemi me vështirësi, por dua të them se mund të fillojmë të shohim si mund të duket kjo gjë”, u shpreh Sarrazin për Euronews.al.

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2023. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!