×
 • Lajme
 • Lajme

  Seanca për zgjedhjen e kryesuesit të Kuvendit të Gjilanit do të mbahet më 7 janar

  Reporteri
  05 Janar 2022 | 12:30

  Zyra për Informim e Komunës së Gjilanit ka njoftuar se seanca e Kuvendit Komunal ku do të zgjidhet kryesuesi do të mbahet me 7 janar.

  E njëjta seancë ishte paraparë të mbahet sot por është shtyrë raporton Gazeta Express.

  “Njoftim: Seanca e Kuvendit Komunal shtyhet për 7 janar. Seanca e Kuvendit Komunal të Gjilanit, e paraparë për sot, shtyhet për datën 7 janar 2022 (e premte).Seanca mbahet sipas rendit të njëjtë të punës dhe fillon në ora 10:00”, thuhet në njoftim.

  Deri më tani Vetëvendosje si partia fituese e zgjedhjeve në krye me Alban Hysenin nuk ka arritur që të bëjnë koalicion, ani pse ishin në bisedime me Partinë Demokratike të Kosovës.

  Më të dalë fitues i zgjedhjeve, Hyseni kishte deklaruar se nuk e përjashton mundësinë e koalicionit me PDK-në në këtë komunë. Ai pati deklaruar se e përjashton koalicionin me LDK-në meqë me të ka qenë në garë të drejtpërdrejtë.

  Kujtojmë që më 9 dhjetor, Hyseni u betua si kryetar i Komunës së Gjilanit, ndërkaq detyrën e mori nga Lutfi Haziri i cili kishte qeverisur me këtë komunë për tetë vite.

  Komuna e Gjilanit kishte shkuar në raundin e dytë zgjedhjeve që u mbajtën me 14 nëntor.

  Në raundin e dytë, Hyseni nga Vetëvendosje mori besimin e 21 mijë e 800 gjilanasve apo 51,10 përqind të votave. Kurse kundërkandidati i tij, Haziri mori 20 mijë e 865 vota apo 48,90 përqind.

  Hyseni e Haziri ishin në garë të ngushtë edhe në raundin e parë të zgjedhjeve që u mbajtën më 17 tetor. Hyseni kishte siguruar 19 mijë e 57 vota, ndërsa Haziri 18 mijë e 546.

   

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!