×
 • Lajme
 • Shqipëria

  Revista amerikane: Shtatë atraksionet turistike më të vlerësuara në Shqipëri për 2024

  Reporteri
  17 Qershor 2024 | 18:22

  “E vendosur përgjatë Gadishullit Ballkanik, Shqipëria është një perlë në zhvillim që krenohet me një përzierje magjepsëse të peizazheve natyrore mahnitëse, historisë së pasur dhe kulturës së gjallë”, kështu shkruan revista amerikane Wyandottedaily.

  Kur bëhet fjalë për akomodimin, Shqipëria ofron një sërë opsionesh që i përshtaten nevojave dhe buxhetit tuaj. Nga bujtina komode te hotelet luksoze, ka një vend të përsosur për të pushuar kokën pas një dite eksplorimi.

  Me malet e saj të larta, plazhet e pacenuara dhe rrënojat e lashta, Shqipëria ofron një udhëtim të paharrueshëm me këto shtatë atraksionet turistike, që revista i ka renditur si më të vlerësuarat që do të tërheqin udhëtarët nga anembanë botës.

  1. Syri blu magjepsës

  Zbuloni kryeveprën joshëse të natyrës

  I vendosur mes gjelbërimit të harlisur të Shqipërisë së Jugut, Syri i Kaltër magjepsës është një mrekulli natyrore që do t’ju lërë të mahnitur. Ky burim i pastër kristal del nga thellësi të panjohura, duke formuar një pellg me ujëra të gjallë bruz. Bukuria e Syrit të Kaltër shtohet nga bimësia përreth, duke krijuar një mjedis të qetë dhe piktoresk. Bëni një zhytje freskuese në ujërat e tij të freskëta, ose thjesht pushoni në brigje dhe zhytuni në qetësinë. Syri i Kaltër është një dëshmi e shkëlqimit natyror të Shqipërisë dhe një vizitë e domosdoshme për adhuruesit e natyrës dhe ata që kërkojnë një moment pushimi paqësor.

  1. Qyteti antik i Butrintit

  Një udhëtim nëpër kohë dhe histori

  Transportoni veten pas në kohë ndërsa eksploroni rrënojat e Butrintit, një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. I vendosur pranë bregdetit jugor të Shqipërisë, Butrinti dikur ishte një qytet i rëndësishëm në Greqinë dhe Romën e lashtë. Sot, rrënojat e saj ofrojnë një vështrim në historinë magjepsëse dhe kulturat e ndryshme që kanë formësuar Shqipërinë. Shëtisni nëpër amfiteatrin e ruajtur mirë, banjat romake dhe kishat bizantine dhe imagjinoni rrugët plot zhurmë dhe jetën e gjallë që dikur ekzistonte këtu. Butrinti është një testament i gjallë i së kaluarës së pasur të Shqipërisë dhe një testament i trashëgimisë së qëndrueshme të qytetërimeve të lashta.

  1. Lugina Madhështore e Valbonës

  Ikni në zemër të Alpeve Shqiptare dhe zbuloni Luginën e Valbonës që të lë pa frymë. Kjo shkretëtirë e pacenuar krenohet me majat e larta, pyjet e harlisur dhe ujëvarat, duke krijuar një peizazh që do t’ju lërë pa frymë. Nisni një shëtitje përgjatë shtigjeve dredha-dredha, të rrethuar nga simfonia e natyrës së tingujve dhe pamjeve. Ndërsa ngjiteni, pamjet panoramike të luginës do të shpalosen para syve tuaj, duke ju lënë pa fjalë para bukurisë së trashëgimisë natyrore të Shqipërisë. Lugina e Valbonës është një parajsë për alpinistët, entuziastët e natyrës dhe këdo që kërkon një zhytje rinovuese në natyrën e madhe.

  1. Plazhet e pacënuara të Sarandës

  Kënaquni me diellin, detin dhe qetësinë

  Vizitoni parajsën bregdetare të Sarandës, ku plazhet e pacenuara  rrethohen nga ujërat e ngrohta të detit Jon. Relaksohuni në rrezet e diellit mesdhetare, bëni një zhytje freskuese në ujërat e pastër kristal ose humbni veten në bukurinë e peizazheve përreth.

  Saranda është një destinacion idilik për t’u çlodhur, rimbushur dhe për të përqafuar qetësinë e hijeshisë bregdetare të Shqipërisë. Pavarësisht nëse preferoni të pushoni në plazh apo të eksploroni limanet e fshehura, Saranda ka diçka për çdo entuziast plazhi.

  1. Qyteti i gjallë i Tiranës

  Eksploroni Zemrën e Kulturës së Shqipërisë

  Zhytuni në zemrën e gjallë të Shqipërisë duke vizituar kryeqytetin e saj, Tiranën. Ky metropol i gjallë është një ndërthurje kulturash mes të kaluarës dhe të tashmes. Eksploroni rrugët shumëngjyrëshe të qytetit, të zbukuruara me art të gjallë të rrugës dhe ndërtesa historike.

  Vizitoni Muzeun Kombëtar të Historisë, Galerinë Kombëtare të Arteve dhe Muzeun Bunk’Art për të gërmuar në historinë magjepsëse dhe trashëgiminë artistike të Shqipërisë. Tirana është një qytet që nuk fle kurrë, që ofron një skenë të gjallë të jetës së natës, eksperienca të shijshme kulinare dhe mundësi të pafundme për t’u lidhur me kulturën vendase.

  1. Berati Historik

  Hyrja në një muze të gjallë

  Udhëtim në qytetin e Beratit të mbrojtur nga UNESCO, i njohur si “Qyteti i një mbi një dritareve”. I vendosur në majë të një kodre me pamje nga lumi Osum, Berati është një shkrirje magjepsëse e arkitekturës osmane dhe ballkanike. Shëtisni nëpër rrugët e saj me kalldrëm, duke admiruar shtëpitë tradicionale të bardha me dritaret e tyre të veçanta.

  Eksploroni Kalanë e lashtë të Beratit, e cila strehon kisha dhe xhami magjepsëse, duke ofruar një vështrim në të kaluarën e pasur të qytetit. Berati është një muze i gjallë, ku historia dhe kultura gjallërohen në çdo hap, duke ju ftuar të kaloni në një epokë të shkuar.

  1. Lumi misterioz i Shalës

  Zbuloni perlë të fshehur të natyrës

  Nisni një aventurë në zemër të Alpeve Shqiptare dhe zbuloni perlë të fshehur të lumit të Shalës. Ky lumë i pacenuar rrjedh nëpër një kanion mahnitës, i rrethuar nga male të larta dhe bimësi e dendur. Ndërsa lundroni në ujërat e tij bruz me varkë ose kajak, mrekullohuni me shkëmbinjtë e thellë, ujëvarat e fshehura dhe plazhet e izoluara në brigjet e lumit.

  Lumi i Shalës ofron një vend të shenjtë për adhuruesit e natyrës. Zhytuni në qetësinë e kësaj mrekullie natyrore dhe krijoni kujtime që do të zgjasin një jetë.

   

  Shpërndaje:
  Të ngjashme
  Të ngjashme

  © Reporteri (R Media L.L.C.), 2019-2024. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Linku i lajmit u kopjua!