Tensionohet situata te zyrat e OVL-UÇK, veteranët fishkëllejnë e bërtasin në drejtim të EULEX-it

Policia e EULEX-it pas më shumë se dy orësh bastisje kanë nxjerrë të prangosur nga zyret e OVL-UÇK-së, kryetarin e kësaj organizate, Hysni Gucati.


Gucati është arrestuar dhe pritet që të dërgohet në Hagë, shkruan Reporteri.net.

Në momentin kur Gucati është nxjerrë nga zyret e OVL-UÇK-së aty janë mbledhur një numër i madh i veteranëve.

Ata kanë fishkëllyer dhe bërtitur në drejtim të zyrtarëve policorë, që e kanë shoqëruar Gucatin për në veturën e EULEX-it disa minuta më parë.

Reporteri.net me të nisur aksioni, raportoi me burime se policët special të EULEX’it pritet të kryejnë arrestime gjatë aksionit në OVL-UÇK dhe një nga të arrestuarit pritet të jetë kryetari Gucati.

Arrestimi i tij u konfirmua edhe nga avokati Tomë Gashi, pak pasi Reporteri.net raportoi për ngjarjes.

Bastisja në zyrat e OVL-UÇK-së vjen një ditë pasi Tribunali Special nisi arrestimet e para të pjesëtarëve të UCK’së, që akuzohen për krime lufte.

Ndryshe, nga OVL-UÇK kanë akuzuar EULEX-in se policët e tyre po kryejnë bastisje pa asnjë urdhër legal. /Reporteri.net