Turqia i dhuron Kosovës autoblindën “Cobra” që kushton 462 mijë dollarë

Në Kazermën “Adem Jashari“ në Prishtinë, sot u bë pranimi i donacionit të autoblindës së ndihmës së parë.


Bëhet fjalët për autoblindës që quhet “Cobra” dhe është e pajisur me sistemin 4×4, shkruan Reporteri.net.

Kjo autoblindë kushton 462 mijë dollarë, në të cilin çmim përfshihet mjeti por edhe pajisjet rezervë.

FSK ka bërë të ditur se kjo autoblindë iu dhurua nga Republika e Turqisë si donacion, njëlloj siç kishin vepruar SHBA-të.

Vlen të theksohet se amerikanët i dhanë Kosovës një numër të konsiderueshëm të mjeteve ushtarake në ditën e krijimit të ushtrisë./Reporteri.net