Vuçiq sot në Vatikan: Do të takohem me Papën për ta lutur të mos e njohin Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq fillon sot vizitën zyrtare në Vatikan.


Në njoftimin e presidencës serbe, Vuçiq do të pritet nga papa Francis, kurse do të zhvillojë takime edhe me sekretarin e shtetit të Vatikanit dhe kardinalin Pietro Parolin.

“Do të shkoj në Vatikan tek papa për ta lutus të mos e njohin Kosovën”, deklaroi së fundmi Vuçiq para gazetarëve në Beograd.

Në delegacionin e presidentit të Serbisë është edhe shefi i diplomacisë, Ivica Daçiq dhe profesori Darko Tanaskoviq, ish ambasador i Serbisë në Vatikan.